Fekálna transplantácia

Fekálna mikrobiálna transplantácia (FMT)

Stali sme sa exkluzívnym partnerom anglickej kliniky Taymount, ktorá je vo svete známa ako líder v oblasti zdravia tráviacej sústavy a FMT (fekálnej mikrobiálnej transplantácie). Vďaka tomu môžeme pomáhať našim pacientom s tráviacimi zdravotnými problémami zlepšovať a udržiavať ich zdravý črevný ekosystém.

 

 

Čo je transplantácia fekálnej mikroflóry?

Transplantácia mikroflóry je klinickým výskumom podložená metóda, ktorá sa používa na obnovenie črevných baktérií na správnu hustotu a rozmanitosť tak, aby sa nastolila optimálna črevná funkcia. Ide o proces implantácie prospešných črevných baktérií a kvasiniek od zdravého darcu do hrubého čreva príjemcu, teda osoby, ktorej chýba potrebná črevná mikroflóra pre správnu funkciu tráviaceho systému a celkové zdravie.

Aké je terapeutické využitie FMT?

Podľa klinickej štúdie uverejnenej v časopise Journal of Gastroenterology and Hepatology dokáže fekálna transplantácia vyliečiť zápaly čreva spôsobené baktériou Clostridium difficile až u 93% pacientov.

Vedecký a lekársky výskum naznačuje, že črevné baktérie môžu hrať významnú úlohu aj pri zmierňovaní príznakov ako:

Ako to funguje?

Na základe spolupráce s anglickou klinikou Taymount Vám zaručíme poskytnutie tých najlepších implantátov, ktoré vôbec v súčastnosti existujú. 

Proces začína dôkladným výberom zdravého darcu. Následne donori podliehajú komplexnému a dôkladnému zdravotnému testovaniu, pred ktorým dodržiavajú riadený životný štýl tak, aby sa zabezpečilo, že ich črevný systém obsahuje optimálnu kvantitu a kvalitu črevného mikrobiómu. Mnohé mikrobiálne kmene majú obmedzenú životnosť pri prítomnosti kyslíka, preto sa darcovský materiál spracováva za špeciálnych podmienok.

Ďalším krokom je zmrazenie implantátov na neskoršie použitie, ktoré prebieha v laboratórnych podmienkach. Vzorky sa skladujú a kontrolujú tak, aby sa zaistila nepretržitá bezpečnosť a kvalita implantátov.

Proces implantácie vzorky prebieha prostredníctvom malého rektálneho katétra. Pre správne rozloženie implantátu do celého črevného systému sa používa špeciálna masáž, polohovanie a krátky oddych na lôžku. Procedúra je bezbolestná a trvá len niekoľko minút.