Potravinová Intolerancia

Vyšetrenie na potravinovú intoleranciu

Potravinová intolerancia je ochorenie s rýchlo narastajúcim výskytom, ktorej príčiny vzniku zďaleka nie sú jednoznačné a často ide o kombináciu rôznych faktorov. Za najčastejších vinníkov môžeme označiť nezdravý životný štýl a stereotypné stravovanie s veľkým množstvom silných alergénov v jedálničku, genetickú predispozíciu a narušenie črevnej mikroflóry – dysbiózu. Manifestácia zdravotných ťažkostí často vzniká pri poškodení črevnej sliznice a oslabenom imunitnom systéme (okrem iného po dlhodobom strese, po prekonaní infekčných ochorení, aj vplyvom užívania niektorých liekov).

 

 

Táto diagnóza patrí do skupiny tzv. abnormálnych reakcií na potraviny. Rozlišujú sa intolerancie na podklade nedostatku enzýmov (napr. histamínová alebo laktózová intolerancia), alebo na podklade neprimeranej reakcie imunitného systému so zvýšenou tvorbou takzvaných IgG protilátok. Podľa charakteru zdravotných problémov a typu potravinovej intolerancie je potrebné zvoliť aj príslušné vyšetrenie a v neposlednom rade aj primeranú účinnú terapiu. Potravinová intolerancia je často nesprávne zamieňaná s tzv. klasickou potravinovou alergiou (sprostredkovanou IgE protilátkami).

Prejavy potravinovej intolerancie na podklade imunitného systému sú veľmi rozmanité a pacienti trpia na celý rad chronických symptómov, ako sú:

 

Ako zistím, že trpím potravinovou intoleranciou a aké je riešenie?

Najlepší spôsob, ako zistiť či sú Vaše zdravotné ťažkosti spôsobené potravinovou intoleranciou, je nechať si urobiť profesionálne vyšetrenie. V IPPM ponúkame široké spektrum testov potravinovej intolerancie  - od 22 najčastejších potravín až po kompletný test zahŕňajúci až 232 rôznych potravín a jedál. Naše testy sú založené na špičkovej diagnostickej metodike ELISA, ktorá sa na rozdiel od takzvaných "home-kitov" na domáce použitie vyznačuje podstatne vyššou mierou presnosti a dôveryhodnosti výsledkov. Naše testy Vám pomôžu odhaliť nielen to, či trpíte potravinovou intoleranciou, ale aj na ktoré konkrétne potraviny Váš imunitný systém reaguje negatívne. Na základe týchto výsledkov Vám pomôžeme nastoliť takzvanú eliminačnú diétu, pri ktorej sú problematické potraviny nahradené inými, a vďaka ktorej sa budete môcť stravovať zdravo a pestro aj napriek potravinovej intolerancii. Po vylúčení konkrétnych potravín u väčšiny pacientov dochádza k rýchlemu pominutiu celej škály rôznych nepríjemných a často dlhodobých symptómov a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.

 

Náš prístup - prečo si urobiť test intolerancie v IPPM?

Náš inštitút pristupuje k vyšetreniu a liečbe potravinovej intolerancie odborne, komplexne a individuálne. Vzhľadom na dlhoročné pôsobenie našich vlastných odborníkov v uvedenej problematike, máme k dispozícii bezkonkurenčne najväčšie skúsenosti s veľkým počtom vyšetrených klientov na Slovensku. Vďaka tomu sme sa v súčasnosti stali najväčším a rešpektovaným poskytovateľom celého súboru rozličných vyšetrení v oblasti potravinovej intolerancie a ponúkame našim klientom rôzne súčasti liečby.

Pri riešení zdravotných problémov, ktoré vznikajú v dôsledku neprimeranej reakcie na potravinové alergény, sa neuspokojíme len so základným vyšetrením IgG protilátok, ale hľadáme aj širšie súvislosti, ktoré viedli ku vzniku potravinovej intolerancie. Pre objasnenie patologickej mikroflóry v črevnom trakte vyšetrujeme rôzne typy špecifických protilátok proti kvasinkám, na ktoré sa v prípade pozitívnych výsledkov terapeuticky zameriame. Takisto poskytujeme unikátne komplexné neinvazívne vyšetrenie zvýšenej priepustnosti čreva a mikrobiómu.

Cieľom nášho vyšetrenia je nielen vylúčiť súčasné potravinové intolerancie, ale najmä zamedziť vzniku nových. Analýza črevného mikrobiómu je podkladom pre lekársku intervenciu pomocou vhodných probiotík, prebiotík a enzýmov.